Društvo Slovenaca „Kula“ osnovano je 03.09.2004. i nakon preregistracije od 04.02.2011. dobija ime Udruženje Slovenaca „Kula“.

Osnovni cilj Udruženja je da poveže građane slovenačkog porekla u opštinama Vršac, Bela Crkva, Plandište i Alibunar radi održavanja i razvijanja slovenačke kulture i jezika.

Članovi našeg Udruženja su i građani neslovenačkog porekla koji žele da upoznaju slovenačku kulturu i nauče jezik.

Po podacima od iz 2017. Udruženje ima 276 članova a od ukupnog broja u Vršcu imamo 175, u Gudurici 53, u Beloj Crkvi 21, u Plandištu 4 člana.

Udruženje od 2022 godine  objavljuje online Bilten, a sve aktivnosti redovno se prikazuju na sajtu www.drustvokula.org.rs (ovde promeni ako treba)

Naša glavna manifestacija „ Naš slovenački kolač“ odžava se svake godine  i po njoj smo poznati među slovenačkim društvima u Srbiji. U udruženju se prvenstveno trudimo da okupimo mlade i decu i tako probudimo svest o slovenačkom poreklu, kulturi i tradiciji. U okviru udruženja je takođe organizovana nastava slovenačkog jezika koju vodi učiteljica Rut Zlobec.